Loading...
Menu

“Varianty tabaku – aromatický vs. nearomatický tabak

Najrozšírenejšie delenie fajkového tabaku je delenie na aromatický a nearomatický tabak. Všeobecne platí, že väčšina začiatočníkov vyskúšajú skôr aromatický tabak, ktorý bol dochutený príchuťami, ako je vanilka, čerešňa a pod. , zatiaľ čo tí, ktorí skôr fajčili cigarety alebo doutníky, väčšinou preferujú nearomatický alebo prírodný tabak.

Aromatický tabak

Dobrý aromatický tabak je ľahko dochutený prírodnou chuťou. Aromatický tabak má tendenciu byť vlhkejší ako nearomatický, čo môže viesť k problémom pri jeho fajčení. Týmto problémom sa môžete vyhnúť, ak venujete dostatok času príprave tabaku a následnému naplneniu fajky.

Nearomatický tabak

Tieto tabaky neobsahujú žiadne aromatické prísady. V skutočnosti dobrý nearomatický tabak neobsahuje žiadne prísady, než maximálne trochu vody.

Veľa dobre rozmýšľajúcich trafikantov ublíži nováčikom tým, keď im na začiatok odporučia “jemný” tabak, alebo keď im dajú nearomatický tabak. Pokiaľ si fajčiar nezvykne na mechaniku fajčenia fajky a nezkultivuje sa mu vnímanie chutí a aróm tabaku, ktoré práve fajčí, tak ich zmyslová reakcia nebude taká dramatická. Pokiaľ začnú s jemným tabakom, budú pravdepodobne bafať ako z lokomotívy pri pokuse dostať z tabaku aspoň nejakú znateľnú chuť. A to vôbec nespomíname to obrovské úsilie, ktoré budú musieť vynaložiť, aby im fajka nezhasla. A keď je tabak ešte naviac lepkavo aromatický, problém to len zväčšuje.

Odporúčanie od skúseného fajkára

“Všeobecne nováčikom odporúčam plne ochutený, ale nie príliš silný tabak. Je omnoho pravdepodobnejšie, že z takéhoto tabaku budú mať nejaký chuťový zážitok a potom bude pre nich jednoduchšie pochopiť myšlienku “spomalenia”, ktorá je pre dobré bafanie podstatne kľúčová. Keď sa už raz naučia techniku fajčenia fajky a ich zmysly si zvyknú na niektoré z nespočetných príchutí tabaku, budú lepšie vyzbrojení na ďalší ťah smerom k jemnejším a miernejším tabakovým zmesiam. Pre nováčikov neplatí, že jemný tabak je pre nich naozaj jemný!””[1]

Začiatočníkom môžem odporučiť tabak Cellini Classico Riserva. 

Spôsoby rezu

Jemný strih    0,3 – 0,65 mm šírka rezu, vhodná pre malé hlavičky

Stredný strih  2,25- 3,5 mm šírka rezu, vhodné pre fajky s veľkou hlavičkou

Hrubý strih     nad 2,5 mm šírka rezu, pre veľké hlavičky a poľovnícke fajky

Kruellcut        1,5-2,25 mm šírka rezu, vhodné pre fajky so strednou a veľkou hlavičkou. Granulovaný  jemne zrnitý tlačený tabak. Každé zrniečko pozostáva z celej vrstvy pretlačených tabakových častíc. Vďaka „Cross Cut“, ďalšiemu drviacemu postupu, vzniká táto granulácia a studený, rovnomerný výpalok

Flake Cut       Veľké pretlačené tabakové koláče sú najprv rozkrájané na riadky a následne na tenké plátky. Tento tabak sa najprv drví v ruke a následne jemne plní do fajky. Skúsený Flaker- fajčiari skladajú plátky tabaku dohromady a potom tieto vkladajú do hlavičky fajky. Tu však je potrebné dávať pozor pri plnení fajky,  nakoľko tento tabak horí viac ako iné tabaky.

Crimp Cut     Plátkový tabak je pred krájaním jemne pretlačený a preto má krátko vláknový  riasovitý charakter. Je to obľúbený spôsob anglických zmesí.

Curly Cut       Na tenko krájaný sieťovitý tabak. Každý plátok obsahuje všetky podiely zmesí až do 22% vlhkosti: Neschne tak rýchlo.

Strangtabak   Je známy ako najstarší spôsob výroby fajčiarskeho tabaku.  Tabakové listy sú zbalené do nekonečných vlákien dlhých 3-5 cm pred tým, ako sú urezávané kúsky podľa potreby

Ready Rubbed      Je lisovaný tabak, ktorý je po pretlaku opäť zatvorený do temnej miestnosti. Je to Flake, to znamená, že je priamo z obalu plnení do fajky.

Navy Cut      Vojenský rez, lisovaný tabak v strednom reze, dlho vláknový, zostrihaný do tenkých plátkov, má byť pred fajčením ručne rozdrvený.

Plug    Lisovaný tabak, ktorý prechádza špeciálnym postupom vo fabrike, kde je podnietený k dodatočnému formovaniu. Poväčšine príjemne jemný a vďaka vlastnosti udržať vlhkosť pomaly starnúci

Lisovaný tabak        viď Flake Cut tabak

Spun Cut       Tento do vlákna spletaný tabak je po kvasení krájaný na malé plátky

Wild Cut        Do tejto zmesi je primiešavaný extrémne hrubo narezaný tabak, vďaka čomu vyzerá opticky veľmi divoko.

Twist    Tmavý a silný tabak, ktorý je spletaný na vlákna. Predtým ako je tabak v rolkách nakrájaný, sú vlákna potreté olivovým olejom zabalené do plátna, parou ohriate a lisované.“[2]

 

Ako sa má skladovať tabak?

"Balenie tabakov, originálne obchodné balenie, po otvorení nevydrží poriadne, v priebehu jedného-dvoch týždňov vyschne a obsah stráca arómu. Toto platí aj pre sáčky aj pre kovové krabičky. Na dlhodobejšie uskladnenie tabaku by ste si mali zaobstarať nejakú vzduchotesnú (najlepšie sklenenú) nádobu, do ktorej hneď po nákupe treba tabak presypať. Ak nádoba dobre drží, tak tabak môže vydržať čerstvý celé roky. Netreba príliš veľkú nádobu, hlavne, aby tam bolo čo najmenej vzduchu nad tabakom. Ak tam predtým niečo bolo, tak treba nádobu aj vrchnák dôkladne očistiť, aby tam neostali žiadne pachy po predchádzajúcom obsahu; presvedčte sa, či je to tak ešte predtým, než tam nasypete tabak.

Čo mám robiť, ak mi vyschol tabak?

Ak tabak vyschol preložte do horepopísanej nádoby a vložte do nej aj vrchnáčik napr. od minerálky, alebo štamperlík s destilovanou vodou a zavrite. Každých 4-6 hodín treba premiešať tabak a kontrolovať jeho stav; za max. 1-2 dni určite dosiahne optimálnu vlhkosť. Namiesto destilovanej vody sa môźe použiť aj liehovina, ktorá svojím charakterom je blízka tabaku; ale hocičo použijete, ani náhodou to nevylejte na tabak.

Prečo sa má fajčiť len jeden druh tabaku v jednej fajke?

Počas používania fajky kvôli kontaktu medzi ňou a tabakom fajka preberá chuť tabaku, takpovediac dozrie a tak sa vytvorí harmonický charakter chuti. Ak prejdeme na iný tabak, tak dlhšiu dobu budeme cítiť ešte chuť predchádzajúceho tabaku a to môže byť rušivé. Prírodzene, že občas treba zmenu, ale je lepšie si do fajky napchať tabak s podobnou arómou."3

 

 

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] https://www.etrafika.cz/clanek/12/plneni_dymky_a_techniky_koureni

[2] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[3] http://fkpezinok.szm.com/fajkovefaq.htm

Fotografie: https://www.dymky-online.cz/clanky/detail/umichejte-si-svuj-vlastni-tabak.htm

https://www.dymky-online.cz/dymkovy-tabak-cellini-classico-50g.html