Loading...
Menu

Každá jedna nová fajka potrebuje správne urobený proces tzv. "zafajčenia", aby sa vám vytvorila na stenách tabakovej komory tenká karbónová vrstva s hrúbkou okolo 2 mm. Táto vrstva bude počas fajčenia chrániť fajku pred vysokou teplotou a spracuje kondenz.   

"Nábeh nevyžaduje žiadne čiary len veľa trpezlivosti a pozornosti. Podľa predchádzajúcich rád dávajme pozor, aby sa neprehriala. Ak je príliš horúca (páli ruky), necháme ju vyhasnúť, vychladnúť, potom vyškrabkáme popol a zvyšok si znova pripálime. Počas nábehu vždy treba fajku dofajčiť a to i vtedy, ak už má nepríjemnú chuť, alebo zhasla. Ak vo fajke ešte zostal tabak, tak ho znova pripálime. Vôbec nevadí, ak počas nábehu aj 2-3 dni necháme fajku oddýchnuť. Neskôr ju už budeme môcť používať denne. Ak sa dá, tak k nabiehaniu použime tabak, ktorý neskôr budeme fajčiť v danej fajke."“[1]

„Medzi fajčiarmi fajok prevažuje myšlienka, že za prehoretie fajky môže briár. Drevo novej fajky je veľmi suché a nízka absorpcia dreva v novej fajke spôsobuje teplý dym a fajka je náchylná k prepaľovaniu. Aby sme dosiahli chladný dym, mali by sme fajčiť veľmi pomaly, kým sa nevytvorí ochranná karbónová vrstva vo vnútri fajky, ktorá nám zabráni prepaľovaniu briáru.

Pri prvom fajčení naplňte fajku len do 1/3 a pomaly zvoľna vyfajčíte. Firma Peterson odporúča fajku naplniť do polovice. Pri fajčení novej fajky sa má fajka naplniť tabakom zľahka. Rovnomerne zapáľte a fajčite pomaly, používajte dusítko, aby ste udržali tabak vo vnútri hlavičky.

Pri zapálení tabak vo fajke naberá na objeme a potom „vyskakuje“ z fajky. Dusítkom si preto pomôžte dostať tabak naspäť do fajky.

Po vyfajčení nechajte fajku vychladnúť a jemne ju vyčistite. Druhý deň naplňte fajku o trochu viac a postupne pridávajte tabak tak, že ju plne naplníte až po 14 dňoch. Z fajky by sa malo fajčiť len jeden krát za deň, aby mohla dostatočne vyschnúť. Pri prvom zafajčení môže fajka štípať na jazyku. Z dobre zafajčenej fajky si tabak vychutnáte až po dvoch týždňoch, ak budete fajčiť denne.

Naplnenie tabaku do fajky príliš jemne má za následok veľmi rýchle fajčenie, ktoré často vedie k prepaľovaniu fajky.

Fajčenie vonku pri silnom vetre spôsobuje, že ťah fajky sa tlačí iba na jednu stranu a tabak horí silným plameňom namiesto toho, aby zvoľna horel. Fajka sa preto môže ľahšie prepáliť. “[2]  

Väčšiu časť  prepálenín nespôsobuje chybný materiál fajky, ale skôr spôsob  fajčenia majiteľa fajky, chceme vám preto podať pár nápomocných tipov a vysvetlení, ako tomu môžete predísť.

Zafajčovanie je potrebné pri všetkých briárových fajkách, aj u fajok s ,,natretou vrstvou“ spaľovacej komory. Našim fajkám komoru nenatierame žiadnymi chemikáliami.

Zafajčovanie znamená to, aby si drevo zvyklo na teplotu, ktorá vychádza z uhlíkov. To sa stáva v rámci tvorby karbónovej vrstvy (usádzaním popola a dymového kondenzátu), ktorá predstavuje pre drevo dobrú ochranu pred vysokou teplotou.

Na začiatku sa vnútorná stena komory trošku spáli, pričom je dôležité, aby sa počas plnenia fajky  zachovalo opatrné a jemné poťahovanie.

Tabak má byť hladko naplnený a na konci jemne zatlačený. Aj počas fajčenia má byť popol len jemne, priam hladko vyhladený a dotlačený. Nie je to v zásade zlé, že začneme so zafajčením fajky, ktorá je naplnená len do tretiny. Netreba však podceňovať nebezpečenstvo, pretože náplň tretiny vedie k nerovnomernému rozloženiu teploty v komore, čo môže viesť k napätiu medzi studenými a rozpálenými časťami dreva. Toto malé množstvo tabaku môže viesť k niečomu šialenému, pretože ak  chceme, aby začal tabak tlieť, je potrebný silnejší prívod kyslíka, teda je potrebný silnejší ťah. Preto môžu vzniknúť praskliny, ktoré sú jemné ako vlas a do ktorých sa neskôr môžu uhlíky úplne zaniesť.

Ak je fajka príliš horúca – ak je dotyk chrbtovou časťou dlane bolestivý – nechajte ju vychladnúť, aby ste ju mohli opätovne zapáliť a tak mohli pokračovať opatrne ďalej vo fajčení. Ak by ste pocítili horko – spálenú príchuť alebo pach, tak sa jedná o alarmujúci znak pre spálené drevo. Nefajčite ďalej, ale nechajte fajku vyhasnúť a vychladnúť, aby ste ju mohli vyprázdniť. Skoré povrchové jazvy po popálení pokryje karbónová vrstva a fajka sa môže ďalej fajčiť bez nejakej ujmy na príchuti.

Každú náplň tabaku vyfajčite čo najdlhšie a dokonca. Stráňte sa ale toho, aby ste fajku príliš ,,netrápili“  a nech dohasnú aj posledné zvyšky tabaku. Ak dofajčíme fajku iba do polovice a fajka sa používa často v rozmedzí krátkeho času, nahromadí sa na dne náustka a fajky veľké množstvo vlhkého kondenzátu. Drevo kondenzát nasaje, a môže sa veľmi ľahko ,,zaniesť“, čo vám úplne pokazí chuť samotného tabaku a fajky.

Fajky s filtrom si vyžadujú pri zafajčovaní veľkú opatrnosť. Filter zvýši odpor ťahu fajky tak, že fajčiar ,, pre vyváženie“ často príliš silno potiahne a pahreba sa až vtedy správne rozdúcha. Vďaka filtru sa stáva dym jemnejším a horkastej príchute dymu je citeľne menej. Filter tiež slúži k tomu, že neprepustí (často podporovaný Flavour populárnych vysoko aromatizujúcich tabakov) typickú trpko-horkú príchuť horiaceho dreva, ktorá nás varuje pred akútnym prepálením. Preto je pri fajkách s filtrom potrebná kontrola teploty.

Pri bezproblémovom zafajčovaní je dôležitá i konzistencia tabaku. Príliš vlhké zmesi ťažko horia a tiež ťažko vydržia tlieť, preto si vyžadujú opätovné zapálenie a zosilnený ťah. Suchý tabak už sám od seba horí príliš rýchlo a horúco.“[3]

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] http://fkpezinok.szm.com/fajkovefaq.htm

[2] http://www.valmont.cz/tobacco-news/svet-dymek/p1230-co-by-mel-vedet-kazdy-kurak-dymky/?pass18=true

[3] http://smokemag.sk/spravne-zafajcovanie-briarovej-fajky/

Fotografie: http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?f=8&t=417&start=15

Fotografie ukážka prepálenej fajky: http://www.kopp-pfeifen.de/wissenswertes/durchbrennern-vorbeugen/

Fotografie ukážka prepálenej fajky: http://www.dymka.net/bb/gallery/image_page.php?image_id=17934

https://myfinalsmoke.com/pipe-smoking/.