Loading...
Menu

Skladovanie 

„Existuje veľa spôsobov ako si zničiť pôžitok z fajčenia. Suchý ale aj vlhký tabak sú dva z nich.

Suchý tabak škriabe, je ostrý na jazyku. Okrem toho dym preukazuje veľké množstvo kondenzátu a nikotínu. Je nepríjemne horúci a v extrémnom prípade môže spôsobiť prepálenie hlavičky fajky.

Vlhký tabak sa správa pri použití ako veľmi zložitá záležitosť. Najprv nechce horieť, potom horí nepravidelne, vôbec nevyparuje svoju vlhkosť.

Vlhký tabak necháme niekoľko hodín stáť na otvorenom priestore a problém sa vyrieši sám. Suchý tabak potrebuje však už viac starostlivosti. Tu sa odporúča papierik s destilovanou vodou. Tabak pripravený na fajčenie má obsahovať približne 17% vlhkosť. Tabak sa má skladovať  v tmavom prostredí a nemá byť vystavovaný slnku ani teplu.“[1]

 

Starostlivosť

„Po dofajčení odstráňte s náradím zvyšky popola. Fajku nikdy nevyklápajte na tvrdé podklady alebo predmety. Ani vyškrabávanie s ostrými časťami náradia sa neodporúča, nakoľko tým môžu vzniknúť škody na náustku a hlavičke fajky. Pred každým rozložením ju nechajte vychladnúť – inak vznikne riziko prasknutia náustka a trúbeľa. Náustok vyberáme otáčaním doľava a jemným ťahom, vkladáme vtáčaním doprava. Dymovod vždy dobre vyčistíme čističom na fajku, zvyšok popola vyfúkneme – a hotovo! Po približne dvanástich naplneniach fajky by sme mali čistič na fajky potiahnuť cez dymovod, následne tento nasucho dočistiť. Týmto sa odstránia zvyšky kondenzátu a fajka bude mať vždy dobrý ťah a hlavne žiadnu horkú príchuť. Ak je po dlhšom používaní vrstva v hlavičke fajky hrubšia ako 2 mm, jednoducho túto s náradím odstráňte.

Nato aby fajky mohli vypariť svoju vlhkosť, potrebujú oddych. Dôležité pravidlo: Jedna fajka by mala byť fajčená iba raz denne. Toto zvyšuje životnosť fajky a udržiava jej dobrú chuť.“[2]

 

Opravy

Sedí náustok príliš pevne na násade?

Tu pomôže trošku grafitového prášku na spoj a náustok sa otáča ako namazaný. Ako krátkodobé akútne riešenie pomôže aj nanesenie suchého mydla na spoj.

Je náustok príliš uvoľnený?

Dôvodom sú rozdielne vlastnosti dreva a čapu počas fajčenia.

Chráňte svoje náustky pred priamym slnečným žiarením!

Toto platí predovšetkým pre náustky z ebonitu a teda kaučuku. Inak u nich veľmi rýchlo príde k zeleno-šedému sfarbeniu. Náustky týmto stratia svoju chuťovú neutralitu, začnú chutiť horkasto. Ľahké stopy sfarbenia sa dajú odstrániť špeciálnym prostriedkom určeným pre náustky pripadne leštiacou pastou na plast. [3]

 

Stojany a skrinky

„Fajky v knižnici medzi Goethe a Schiller-om, na písacom stole alebo medzi klávesnicou a myšou, jedna možno v kvetináči.. presne tam, kde boli odložené keď skončilo plnenie. Takto nejako si vieme predstaviť slobodných mládencovFajčiari fajok predsa patria k neortodoxným a voľnomyšlienkárov so štipkou láskyplnej geniality.

Väčšinou vládne v domácnosti ženský šarm kombinovaný so zmyslom pre poriadok a len tak rozhádzané fajky padnú za obeť nenávisti. Tu ponúkajú vaši obchodníci rôzne varianty stojanov a skriniek pre Vaše fajky. V princípe budete mať oveľa viac radosti z vašich fajok, keď ich vystavíte na dobre viditeľné miesto v dekoratívnom stojane alebo skrinke.“[4]

 

Popolníky a nádoby

„Ideálne na skladovanie tabaku sú kamenné zásobníky. Tieto sú využívané už od čias starých mám. Rovnako dobre sa správajú aj keramické, sklenené alebo akrylové nádoby s gumeným uzáverom. Tabak má byť skladovaný v bezslnečnom a nie teplom prostredí. V opačnom prípade schne, kvasí alebo dokonca začne plesnivieť. Veľké nádoby majú pre tabak vhodnú klímu, kde cirkuluje vzduch.

Popolníky pre fajky sú ponúkané v rôznych formách. Tie účelné a praktické by mali obsahovať odkladací priestor minimálne pre jednu fajku.

 

Tašky a obaly

Na cestách by mali byť fajky čo možno najlepšie zabalené. K tomuto účelu sú ponúkané štýlové tašky, ktorých objem stačí pre dvanásť alebo viac fajok. Viac rozšírený je remienkový systém. Tieto remienka nemajú byť veľmi ďaleko ani veľmi tesné- niektorí výrobcovia dopĺňajú tento systém gumovými popruhmi, ktoré zaručujú optimálne držanie fajok. Kvalitné tašky na fajky majú svoju cenu. V ponuke sú rôzne materiály a kvality zhotovenia. Pred rozhodnutím kúpy by ste mali zvážiť využitie a cestovný zámer podrobne. V každej problémovej zóne sa taška musí farebne vyznačovať.

Tabakový miešok je vyrobený zo spracovanej fólie z prírodného kaučuku. Z času na čas by mal byť miešok úplne vyprázdnený a dôsledne vyčistený od prachu z tabaku . Malé množstvo prášku pomôže kaučukové vnútro vyčistiť a tým zvyšuje životnosť tabakového mieška.“[5]

 

Náradie

„Počas fajčenia musí byť fajka z času na čas „odpchávaná“. Nato vám váš predajca ponúka dostatočné množstvo náradia. Spoločným znakom týchto nástrojov je upchávací rozmer a priestor násadkyna odstránenie zvyškov popola z hlavičky fajky. Často je nato k dispozícii aj špachtľa a lyžička. Pôvodná funkcia hrotu bola v udržovaní priechodnosti trúbeľa. V dnešnej dobe nato máme k dispozícii vhodnejšie kužeľovité čističe fajky. Oveľa praktickejšie a čistejšie sú nástroje so zakrytejšou a prehĺbenejšou zapchávaciou plochou. Vďaka tomuto náradiu zredukujete nepríjemné fľaky na prstoch a oblečení.

 

Zapaľovače

Zapaľovače určené pre fajky sú plynové a umožňujú čisté a chutné zapaľovanie tabaku. Od typického zapaľovača sa tieto „fajkové“ zapaľovače rozlišujú plameňom, ktorý vychádza z boku. Tak ako pri vybavení náradia aj pri zapaľovačoch je v ponuke veľké množstvo tvarov a farieb.

Jeden typ, aby ste zo svojho zapaľovača mali radosť čo najdlhšie: Držte zapaľovač vedľa hlavičky vašej fajky a vtiahnite plameň cez tabak dnu. Nikdy nesmerujte plameň priamo na hlavičku fajky. Riskujete tým skoré zašpinenie horiaceho nástavca a ako následok výpadky zapaľovania.“[6]

 

 

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[2] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[3] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[4] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[5] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[6] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

Fotografia stojanu na fajky: Vlastné zdroje