Loading...
Menu

„Pri fajčení zachytáva briárové drevo trochu vlhkosti a preto platí nasledovné:

  • Fajky musia „odpočívať“ aby si zachovali správnu, dobrú chuť. V prípade, že ste Vašu fajku v posledných 24 hodinách už fajčili, nechajte ju ešte „odpočívať“.
  • Fajky nesmú byť veľmi horúce, inak vznikne veľa kondenzátu (fajka sa priškvarí), dym páli na jazyku a Vaša fajka môže prehorieť. Preto fajčite pomaly a opatrne „z ruky“: tak cítite teplotu. Ak je Vaša fajka príliš horúca, nechajte ju ochladiť a o pár minút ju opäť zapáľte.
  • Dofajčiť čo najviac do konca. Inač sa zanesú a čoskoro nadobudnú zlý- zatuchnutý pach. Ak nechcete fajčiť tak dlho, radšej fajku nenapĺňajte úplne plnú.
  • Používajte čerstvý, ľahký a aromatický voňavý tabak. Takýto tabak Vám prinesie už po krátkom čase zvyknutia si, očakávaný zážitok a otvorené sympatie Vášho okolia. Naše odporúčanie: napr. „Amiete No.1“, „Avalon“, „Borkum Riff Ultra Mild“, 'Cellini Classico', 'Holger Danske Black&Bourbon', 'Holger Danske Mango&Vanilla', 'Orlik Club Danish Mixture', 'Savinelli Light Aroma', 'Shannon Treasures of Ireland sweet&mellow', 'Sweet Vanilla Honeydew'.

Tabak nesmie byť nikdy suchý! Stratí svoju jemnú arómu a bude ostrý na jazyku.“[1]

„Odborníci odporúčajú nasledovné pravidlá pri fajčení fajky:

  • fajčiť s pokojom. Čím bude fajka chladnejšia, tým viac uchránite briár pred prepálením.
  • fajčiť fajku tak, že ju stále držíte v ruke, nie iba v zuboch. Tak budete mať lepšiu kontrolu nad tým, či Vaša fajka nie je príliš horúca. Pokiaľ sa Vám fajka rozpáli, na chvíľu ju odložte, odklepnite trochu popola a počkajte, kým fajka znovu ochladne. Potom ju znova zapáľte.
  • Utláčať neustále tabak dusítkom. Tým sa znižuje prívod kyslíku k tlejúcej zmesi, ktorá potom nehorí tak rýchlo.
  • V závislosti od tvrdosti dreva začne fajka tak po štvrtom/piatom fajčení chutiť lepšie a po dvanástom fajčení bude fajka chutiť tak, ako má

Pri fajčení fajky sa stáva, že vám fajka zhasne. Je to bežný jav. Môžete si urobiť malú fajčiarsku pauzu, ale dbajte na to, aby ste fajku vždy dofajčili až do konca. Dofajčenie je veľmi dôležité, pretože sa vo fajke usadzuje kondenzát z tabaku.  Pokiaľ sa kondenzát vsiakne do dreva fajky, fajka „skysne“ a túto vadu nie je možné odstrániť. Preto je dôležité fajku pravidelne čistiť. Občas sa pri fajčení môže stať, že vo fajke sa objaví väčšie množstvo kondenzátu. V takomto prípade je dobré zasunúť čistič do náustku a vysušiť nadbytočnú vlhkosť. Pokiaľ fajku dofajčíte, väčšina vlhkosti sa horením zmení na paru.

Pokiaľ sa niekedy z nejakého závažného dôvodu stane, že fajka sa musí nechať vychladnúť, je treba ju dôkladne vyčistiť a nechať ju aspoň dva dni odpočívať.

Každá fajka sa musí pravidelne čistiť. Pri dobrom zafajčení fajky sa vo vnútri hlavičky vytvorí ochranná karbónová vrstva, ktorá chráni drevo pred prepálením. Ideálna je 1 až 2 mm hrubá ochranná vrstva. Po ďalšom čase alebo pri častom fajčení anglických zmesí (tabakové zmesi sú silnejšie a obsahujú viac dechtu), sa môže vytvoriť silnejšia karbónová vrstva. Tá sa potom musí odstrániť fajkárskym kľúčom. Pokiaľ sa karbónová vrstva neodstráni, hrozí, že neskôr praskne a drevo vo vnútri fajky sa začne prepaľovať. Pri pravidelnom čistení by však fajkár nemal fajkársky nôž vôbec potrebovať.

Pokiaľ sa budete dobre starať o vaše fajky, odmenia sa vám za to skvelou chuťou a vydrží s vami celý život.“[2]

 

 

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[2] http://www.valmont.cz/tobacco-news/svet-dymek/p1230-co-by-mel-vedet-kazdy-kurak-dymky/?pass18=true