Loading...
Menu

"Každý vzťah by mal byť naplnený. Vzťah k fajke je naplnený tabakom, pretože inak by bol platonický."
                                                                                                                                     Fajkárske príslovie

Fajčenie fajky ako staroveký rituál

Fajčenie fajky patrí nepochybne medzi rituály vytvárajúce pohodu snáď už od nepamäti. Pre indiánov je fajčenie niečo ako modlitba, alebo určitá forma bohoslužby. Dym a oheň sú pre nich prírodné živly, ktoré si treba uctiť. Keď indiáni po skončenom konflikte či v minulosti vojne fajčili fajku mieru, obnovovali si tak rovnováhu svojich duší, čím vyrovnali nerovnováhu magických síl, ktoré podľa nich spôsobovali konflikty a tým spoločne pristupovali k uzmiereniu. Indiáni verili, že mier je skutočným mierom len vtedy, keď každý účastník dostane fajku mieru a vyfajčí svoju časť, aby sa jeho magické sily prispôsobili magickým silám ostatných členov zapojených do daného konfliktu.

Sherlock Holmes

Éra klasických drevených fajok začala už približne v 17. storočí. Medzi známych fajkárov patria aj úspešní a sebavedomí muži z dejín, medzi ktorých sa radia aj osobnosti ako snáď najslávnejšia fiktívna literárna postava detektíva - Sherlock Holmes či švajčiarsky lekár a zakladateľ analytickej psychológie Carl Gustav Jung a  samozrejme nesmú chýbať ani americký spisovateľ Mark Twain, nemecko-americký teoretický fyzik, ktorého nemusíme predstavovať - Albert Einstein, kubánsky revolucionár Ernesto Che Guevara či dokonca aj prvý komunistický prezident Československa Klement Gottwald.   

 

Fajčenie predsa len trochu inak

Fajčenie fajky sa nespája s nervozitou, ako pri cigaretách. Navodzuje upokojenie mysle a podľa mnohých fajkárov sa pri ňom dá lepšie pracovať a rozmýšľať. Bafkanie fajky v lese pri zvuku šumiacich stromov a za štebotu vtákov je jeden z najkrajších pocitov relaxu a kľudu.

Fajku si nemôžete plnohodnotne zapáliť pri čakaní na električku, či na polhodinovej obedovej prestávke. Avšak pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí dokážu na chvíľu zastaviť čas a užiť si daný moment, zrejme budete preferovať fajčenie fajky pred cigaretou. Každý fajkár vie, že keď si ide zapáliť fajku, tak má absolútny kľud. Je to napríklad vtedy, keď všetky deti už spia, nikto z práce už nezavolá, keď si môže pokojne sadnúť a vychutnať si stúpajúci dym. Fajčenie fajky patrí medzi rituál a rituály si treba uctiť. Je to vtedy, keď fajkár má čas a pohodu. Keby nebol uvoľnený a v pohode, fajka by pravdepodobne prehorela alebo by stále vyhasínala. 

Každá jedna fajka je unikátny umelecký artefakt. Jedinečná kresba húževnatého dreva - briaru a jeho žilkovanie sú ako neopakovateľné odtlačky prstov. Takýto ušľachtilý kúsok dreva vás hreje v ruke, aj keď fajka práve nehorí a necítite vôňu tabaku. Každá jedna rozpráva svoj príbeh, každá jedna má svoju dušu.

 

Nebojte sa zastaviť čas

V bežnom živote zažívame rôzne emócie. Či už sú to stresujúce rozhodnutia v práci, radosť z prvých krokov nášho dieťaťa či vnúčaťa, útrapy s kolegami,  úspešne uzavretý biznis alebo jednoducho príjemné pocity z práve dočítanej zaujímavej knihy. Ide o klasický kolobeh bytia. Život plynie prirýchlo. Preto sa nebojte zastaviť čas a užiť si práve ten daný moment, pretože aj tento moment je váš život. Je iba na vás, ako ho strávite. 

 

ZDROJE: 

Autor článku: Katarína Tóthová

Obrázok č. 1.: https://sk.pinterest.com/pin/32791903513766036/

Obrázok č. 2.: http://bakerstreet.wikia.com/wiki/Sherlock_Holmes

Obrázok č.3.: Vlastný archív 

 

LEGISLATÍVNA POZNÁMKA: Ministerstvo zdravotníctva SR varuje, že fajčenie vážne škodí zdraviu. V žiadnom prípade sa nesnažíme ľudí nabádať k začatiu fajčenia.