Loading...
Menu

„Ak chcete zažiť skutočný pôžitok z fajčenia fajky, je nevyhnutné jej poriadne prečistenie od zvyškov starého tabaku a jej stále ošetrovanie. K tomu slúži aj tento nevyhnutný nástroj na čistenie fajky, zložený z tupej lyžice, hrotu a utláčača tabaku. Vyrobený je z nerezovej ocele.“[1] Tento nástroj sa volá fajkársky nôž (prekl.red. po česky dusátko, po poľsky NIEZBĘDNIK DO OTWIERANIA 🙂 ). Fajkársky nôž je trojkombináciou dusítka, bodca a lyžičky v jednom.

„Po dofajčení odstráňte s náradím zvyšky popola. Fajku nikdy nevyklepávajte (jedine na korok) a nevyškrabávajte. Pred každým rozložením ju nechajte vychladiť – inak vznikne riziko prasknutia náustka a trúbeľa. Náustok vždy vkladajte otáčavým pohybom doprava a vyberajte otáčaním doľava. Trúbeľ treba vždy dobre vyčistiť čističom na fajku rovnako ako aj kanálik náustka. 

Znie to pracne? Nie! Toto všetko ide už po krátkom čase automaticky a stane sa to milou ceremóniou. O „vede“ v žiadnom prípade nie je reč -  ak ju z toho sám nechcete robiť. Tieto dôležité pravidlá vám už po pár vyskúšaniach garantujú úplne nový pôžitok a dlhoročnú radosť z vašich krásnych fajok.“[2]

Ako na to

"Pokiaľ chceme, aby nám fajky dobre slúžili, je nevyhnutné sa o ne náležite starať. Fajku by sme mali fajčiť s jednou dávkou tabaku, nedocpávať ďalším tabakom v priebehu fajčenia. Po dofajčení fajku vyčistíme a necháme odpočinúť. Čistenie fajky po každom fajčení má zásadný dôvod. Tabak pri horení uvoľňuje močku (nahromadená vlhkosť), ktorá sa po dofajčení nachádza ako v hlavičke fajky, tak v trúbeli a v náustku. Pokiaľ fajku po dofajčení nevyčistíme, močka sa vsiakne do fajky a uschne na stenách dymového kanáliku. Fajka rozhodne nebude voňať a ďalšie fajčenie bude mať nežiadúcu chuť. Jednoduchý postup čistenia fajky popisujeme v nasledujúcich bodoch:

 

1) Fajku necháme vychladnúť, potom začneme uvoľňovať náustok. Čap, do ktorého vkladáme filter môže byť teplom roztiahnutý a mohli by sme ho odkrútiť.

 

2) Keď dofajčíme fajku úplne do dna a zostane nám na dne trochu popola, môžeme ho rozprestrieť po dne hlavičky, vlhkosť sa do nej vsiakne.

 

3) Náustok odmontujeme pomalým otáčaním náustku smerom doľava. Prípadný odpor pri otáčaní prekonávame opatrne, aby sme neodkrútili čap. Náustok taktiež neuvoľňujeme otáčaním tam a späť, opäť by sme mohli poškodiť čap.

 

4) Ja osobne na filtri nikdy nešetrím a zakaždým ho mením za nový. Niektorí fajčiari fajky používajú filter aj trikrát. Aby si pamätali, koľkokrát ho už použili, vždy otočia náustok fajky najprv doľava, potom doprava a potom ho nastavia rovno. Pokiaľ si berú zo stojana fajku, ktorá má náustok rovno – je to signál, že filter je nevyhnutné vymeniť. Odporúčame vymeniť filter po každom fajčení. Pokiaľ používame filtre do fajky, ktoré majú na jednej strane plastovú záslepku, vkladáme ju vždy plastovým koncom do náustku, čiže keramickým koncom "k ohňu".

 

5) Po vytiahnutí filtra z čapu použijeme pre ďalšiu fázu čistenia – čističe do fajky. Čističe sa dodávajú v rôznych prevedeniach. Čističe kónické Mostex majú tri farby. Farbami sa rozlišuje hustota čističov. U viac znečistenej fajky použijeme hrubšie čističe Peterson Bristle, alebo čističe Vauen modré, ktoré majú vpletený drôtik. Pre fajky s dlhým náustkom použijeme čističe Vauen 50*30. Tenšiu časť čističa použijeme na náustok, hrubšiu časť na vyčistenie kanáliku v trúbeli až do hlavičky fajky.

 

6) Čističom sme ošetrili priestor kanálika v náustku a v trúbeli. Teraz je potreba vyčistiť steny čapu a trúbeľa. K tomu môžeme použiť nearomatizovaný papierový kapesník. Kapesník stočíme do ruličky a vyčistíme čap krúživým pohybom jednou stranou kapesníka. Druhou stranou kapesníka trúbeľ fajky.

 

7) K vyčisteniu tabakovej komory môžeme použiť rovnaký kapesník, ktorý sme použili na vnútrajšok čapu a trúbeľa. Kapesník rozvinieme, špinavé konce od predchádzajúceho čistenia zahneme dovnútra a zložíme ho na veľkosť priemeru tabakovej komory.

 

8) Po vyčistení fajku vložte do stojana a nechajte ju cca 24 hodín odpočinúť." [3]

   

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] https://www.margaretkashop.sk/Nastroj-MULTI-na-cistenie-fajky-d11880.htm

[2] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

[3] https://www.etrafika.cz/clanek/1/cisteni_dymky

Obrázky z hlavnej fotky: https://www.margaretkashop.sk/Fajky-a-prislusenstvo-c4_11_2.htm