Loading...
Menu

PRE NIEKOHO ČUDNÁ HMOTA, PRE NÁS POKLAD PRÍRODY

„Briár je drahé a extra tvrdé drevo z koreňa vresovca, ktorý rastie v stredomorskej oblasti a celé generácie európskych fajkárov si ho ctili pre odolnosť voči vysokej teplote vďaka vysokému obsahu kremičitanov.“[1]

„Briarové drevo je špeciálne korenisté drevo z oblasti stredného mora, je to pomaly rastúci prírodný produkt.

Surovina využívaná na výrobu fajok nie je, ako sa v slovníkoch hovorí vyrobená z dreva, ale získavaná z vyťažených zahustených hrudiek starých nánosov a dreva zo stredozemnej oblasti usadených stepí. (Erica Arborea). Nedostatok vody, tiché zimné búrky a vstrebávanie letných horúčav majú na svedomí pomalý rast, ktorý dodáva drevu Bruyére jeho predurčujúce vlastnosti suroviny na výrobu fajok. Napriek svojej tvrdosti váži veľmi málo, vydrží veľké teploty a dobre ním prúdi vzduch. To všetko sú prednosti dreva bruyér.  Neexistuje 

jednoznačné vysvetlenie pre toto hrudkovité zahustenie (nazývajúce sa burls). Je ale ľahko pochopiteľné, že sa tu nejedná o dlhodobú zásobáreň. Rovnako sú dodnes pokusy nasadiť briár na plantážach.

Burls dorastajú 30 rokov do veľkosti futbalovej lopty a potom môžu byť počas zimy vykopané. Už na mieste výkopu sú odrezané poškodené časti. Aby sa zabránilo popraskaniu dreva je hľuza opäť zahrabaná  a takto skladovaná až do odvozu do drevárne. Tu je hľuza pomocou kruhovej píly prerezaná stredom . Ak sa jedná o bezchybný kúsok, vyrezávajú sa z neho vytúžené drevené dosky (Ebauchons). Bohužiaľ, väčšinou sa jedná o zlú kvalitu. Roztoče, škody po požiare a zavalených kameňov vedú k tomu, že často sú z takéhoto kusu použiteľné iba tri alebo štyri malé hranolčeky. Okolo 70% dreva je odpad. Preto ceny za dobré briarové drevo veľmi stúpli. Za úplné dosky hutnej štruktúry a dobrej kvality, platia výrobcovia ručne vyrábaných fajok hneď cenu, ktorá sa vyrovná zisku jednej dobrej fajky vyrobenej vo fabrike.

Počítač určí cenu umenia a veľkosti výseku neskôr zhotovených tvarov fajok. Pred drevárňou stoja veľké medené kade v ktorých sa hranoly 10 až 12 hodín varia. Vyparovaním medi sa z dreva neutralizujú obsiahnuté mineráli a drevo je tým tak povediac impregnované. Hmyz ukrývajúci sa v dreve je takýmto spôsobom rovnako usmrtený a rast dreva definitívne ukončený. Ako sa hranoly dovaria sú na nasledujúcich 30 až 120 dní uskladnené v „sušiarňach“. Po importe alebo vo fabrike na výrobu fajok sú následne ešte raz na niekoľko mesiacov uložené v „sušiarni“, alebo sa dosušujú chemicky.

Vzácne fajky sú zhotovované ručne z dosiek- hranolov. Tu sa opäť rozlišuje hranol zodpovedajúcej hustoty. Straight Grain žilkovanie znamená nepriedušnejšiu rovnomernejšiu hustotu. Pri menej priedušných a nie pravidelnom žilkovaní sa presadilo pomenovanie „flame grain“ (vášnivé žilkovanie). Medzi expertmi je veľký dopyt aj po „Cross Grain“ alebo „Bird´s Eye. Bird´s Eye je diagonálne rezaný „Straight Grain“. Pri dobrej „Straight fajke“ sa dá na spodnej strane rozpoznať, ako kolmo sa snažili žilkovať z „Bird´s Eye“. Dobré Briarové – drevo sa nachádza na Kostarike a Sardínii.

 

 

 

Fajkové formy

Billard, je pôvodná forma klasickej fajky, bezproblémový model strednej veľkosti, ktorý je odporúčaný začiatočníkom. Pri prísnejšom dodržiavaní  línie nasleduje London. Z Billard sa už vyvinul aj Lovat. Lovat má dlhú násadku s krátkym odsadením náustkom, takzvaný sadlovitý náustok. Podobná je Liverpool, len tá má namiesto sadlovitého náustku nasadený náustok dostratena. Veľmi elegantná klasika je Canadian, ktorá je vďaka svojej oválnej násadke veľmi ľahká. Ďalšia forma, ktorá sa vyvinula z Billard je Pot. Fajka s krátkou dohora zahnutou hlavičkou a guľatým dnom. Vďaka svojej hrubej stene na hlavičke má veľmi dobré fajčiarske vlastnosti. Rovnako Dublin  nemôže zakryť svojho predchodcu Billard. Kužeľovitá predná strana zapríčiňuje tenkú stenu v spodnej oblasti hlavičky a preto sa odporúča veľmi opatrné zapaľovanie.

Cad, Bulldog a Rhodesian sú fajky s hranatou násadkou pre fajčiarov ktorý chcú športovú robustnú fajku. Všetky tri modely sú v ponuke aj ohnuté a vtedy sa nazývajú prvým menom Bent. Apple je pôvabná fajka s okrúhlou hlavičkou, ktorá pôsobí trošku sploštene. Násadka fajky Apple môže byť rovná až okrúhla. Má rovnako dobré vlastnosti ako Pot, ale ľahšie vyzerá jemnejšie a ľahšie pasuje do ruky. Prince sa volajú fajky s hlavičkou pripomínajúcou svojou formou rajčinu a jemne ohnutou násadkou.

Bent nazývané oblúkovité fajky – takzvaný príves. Ťažisko týchto fajok je položené tak výhodne, že môžeme fajku voľne držat v ústach. Ak máte záujem o fajku so zasúvajúcim náustkom, tak hovoíme o fajke Army. Ak je táto fajka ohnutá nazýva sa Bent Army. Kvoli svojmu širokému násadkovému prstencu a jej vysokej stabilite je to ideálna vojenská fajka. Od klasických Bent exsistuje veľa ďalších rozvinutých typov. Eleganté Bent Albert ako aj Bent Rhodesian. Stand-up-Poker je mienená pre všetkých fajčiarov, ktorí svoju fajku počas fajčenia veľa krát odložia. Churchwarden je anglický popis pre dlhé sviatočné fajky, ktoré sú u nás známe ako Lase-fajky. V poslednej dobe u nás stále častejišie výdať fajky s príponou panel.

Voľná ruka

Dizajn týchto fajok prebúdza zdanie, ako keby boli spracované podľa chuti a nálady. Vôbec sa nedržia klasických predlôh. Umenie výroby týchto fajok leží v tom, ako optimálne žilkovať a spracovať.formu hlavičky. U týchto fajok určuje cenu nie len čistota dreva, ale aj žilkovanie.“[2]

 

RADŠEJ POZERÁTE AKO ČÍTATE? 

Pripájame Vám niekoľko zaujímavých pohľadov na pôvod Vašej fajky. My tieto videá dokážeme pozerať stále dookola 🙂 

Opracovanie briárového koreňa

Vstúpte s nami do Talianska a pozrite si tento skvelý 15 minútový dokument. " Každý jeden človek, ktorý sa podieľal na spracúvaní briárového dreva, vložil do neho svoju energiu. Aj preto môžem povedať, že každý briárový blok má svoju dušu."

Toto video patrí medzi naše najinšpiratívnejšie. Briárové drevo prejde krásnym procesom a nakoniec sa dostane aj do našej dielne. Tento proces je jednoducho úžasný: 

 

ZDROJE, ZA KTORÉ ĎAKUJEME NAŠIM FAJKÁRSKYM KOLEGOM  A BEZ KTORÝCH BY NEVZNIKOL TENTO ČLÁNOK:

[1] https://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/306922-zneju-sta-husle-fajky-zazivaju-renesanciu/

[2] http://www.perdomo.sk/archiv/clanky/Faj%C4%8Denie%20fajky.htm

Fotografie:

Vlastný archív

Briar burl: https://www.exoticlumber.com/product/briar-burl-8x-6x-5